Jak czyścić szybę od kominka?

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o szybę kominkową? Czym ją czyścić i jak?
cleaning14

Poznaj domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka.

W żadnym katalogu żadnego producenta kominków nie znajdziemy zdjęcia z szybą w takim stanie, w jakim ona jest, gdy w kominku się pali. Nawet kominki z kurtyną powietrzną lub pirolizą nie chronią szyb przed brudzeniem, jeśli będziemy w kominku palić po swojemu, a nie według zaleceń producenta. W pierwszym przypadku (kurtyna powietrzna) zwiększa się ilość drewna potrzebna do ogrzania domu lub pomieszczenia, w drugim trzeba utrzymywać wysoką temperaturę (około 300° C), w obu – używania bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co wpływa na koszt ogrzewania.

Delikatne zabrudzenia

Jeśli sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową do jej usunięcia wystarczyć może nawet zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu (kilka kropel) wyciskamy na wilgotną i miękką ściereczkę i przecieramy szybę. Na koniec polerujemy ją starymi gazetami (gazeta to nie to samo, co kolorowy magazyn, tych ostatnich do tego celu nie używamy, tak samo, jak nie spalamy ich w kominku). Powinno wystarczyć. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.

Sadza – główny powód zabrudzeń szyby kominkowej.

To, co osadza się na szybkie kominkowej nazwa się sadza (albo kopeć) i powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. Sadza jest czarna, brzydka, tłusta i dość odporna na działanie wielu czynników chemicznych. Dlatego między innymi ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, który pomoże ją usunąć z kominkowej szyby.

Większe smugi

Gdy szyba jest bardziej zabrudzona – kupujemy specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Nadają się także płyny do czyszczenia piekarników oraz grilli (trzeba jednak uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie także metalową ramę drzwiczek – mogą powstać nieusuwalne plamy), a także płyny do czyszczenia płyt ceramicznych.

Niewielkie ilości preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy – miękką i ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Do skutku. Jeżeli na szybie są uporczywe zabrudzenia – można je próbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych).

←powrót do działu