Jaki wkład wybrać?

proste rady
Większość klientów planujących zakup kominka staje przed wieloma poważnymi wyborami z tym zakupem związanymi. Trzeba przecież dobrać rodzaj obudowy, jej wielkość i rodzaj użytych do jej wykonania materiałów. Jednak problem najczęściej pojawia się znacznie szybciej.1003

I tu właśnie powstaje pytanie

kupić wkład z korpusem żeliwnym czy może stalowym?

Zanim bowiem dojdziemy do etapu wyboru fasonu obudowy, trzeba będzie zdecydować się na odpowiedni wkład kominkowy. Podstawowa różnica pomiędzy wkładami stalowymi a żeliwnymi to oczywiście rodzaj użytego w produkcji materiału.Wkłady żeliwne nadają się przede wszystkim do obudów cięższych, wykonanych z najczęściej z kamienia, mających przysadzisty, rustykalny wygląd. Różnia sie też sposobem otwierania drzwiczek, kształtem szyby oraz wielkość widocznej w obudowie fasady. Jest to o tyle ważne, że w przypadku wkładów monolitycznych, ilość widocznego odlewu jest bardzo duża, ale przy odrobinie wyobraźni może doskonale wkomponować się w odpowiednio dobraną obudowę kominkową. Amatorów kunsztownych dodatków zadowoli fakt, że wkłady żeliwne mogą posiadać specyficznie przyozdobione tylne płyty, ograniczniki polan lub przednie fasady. Zdarzają się herby, godła czy znaki firmowe (Jotul) odróżniające danych wyrób od konkurencji, lub inne, mniej ambitne, lecz również urokliwe obrazy natury (słońce, liście czy też zwierzęta). Jest w czym wybierać i jeśli komuś bardzo zależy na takich szczegółach, będzie miał okazję dobrać odpowiedni egzemplarz dla siebie.

varmefagmedia_22407661206

Wkłady stalowe natomiast są idealne do obudów nowoczesnych, lżejszych, gdzie wkład powinien być jak najmniej widoczny w zabudowie, a najważniejszym jego zadaniem jest ukazanie obserwatorowi jak największej wizji ognia. Wkłady te posiadają sprytnie zamaskowane ramki wokół drzwiczek, które mimo, że widoczne, nie odznaczają się w obudowie na tyle, żeby odciągać wzrok od ognia. Paleniska tego typu posiadają najczęściej znacznie większą szybę kominkową, której wielkość jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać. Spotykamy najczęściej trzy wysokości drzwiczek – 45, 51 oraz 57cm . Daje nam to także możliwość wyboru odpowiedniego modelu, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia i miejsce, w którym ma stanąć nasz przyszły kominek. Dużą zaletą kupna wkładu żeliwnego jest to, że tego typu paleniska nie posiadają już we wnętrzu żadnej dodatkowej wkładki w postaci szamotu czy wermikulitu. A dlaczego jest to zaleta? Ponieważ tego typu wyłożenia mają niestety tendencje do ustawicznego zabrudzania. Gdy we wkładzie się pali, sam widok ognia maskuje ten mankament, jednak, gdy ogień zanika, widok brudnego szamotu może drażnić i wywoływać w co wrażliwszych gospodyniach domowych niepożądane odczucie ustawicznie brudnego kominka. Pomóc może wtedy wymiana szamotu na panele wermikulitowe, które w trakcie palenia pozostają bardzo długo czyste, lecz trzeba pamiętać, że efekt uzyskujemy spalając tylko dobrej jakości drzewo, a i same panele z czasem się zużywają. Znacznie bardziej korzystnie wypada w tej konfrontacji widok wnętrza pieca żeliwnego, w którym wewnętrzne zabrudzenie nie jest już aż tak bardzo widoczne, ponieważ czarny lub popielaty kolor wkładu skutecznie je maskuje.

logo jotul

Kolejnym problemem, który pojawia się przy wyborze pieca stalowego jest wybieranie popiołu niejednokrotnie odstręcza klientów od tego typu wkładów. Należy pamiętać, że aby opróżnić pojemnik z popiołem trzeba wygasić palenisko, ponieść ruszt i wyciągnąć z środka wkładu specjalne wiadereczko. Natomiast we wkładach żeliwnych wystarczy wysunąć znajdującą się pod rusztem szufladkę, która w niektórych modelach osłonięta jest nawet dodatkowymi drzwiczkami. Znacznie łatwiejsza i czystsza metoda przemawia w tej sprawie za zakupem pieca żeliwnego. Jeśli spojrzeć na całokształt proponowanych rozwiązań, to jasno widać, że producenci wkładów z korpusami stalowymi oferują znacznie nowocześniejsze rozwiązania techniczne. Niemal każdy wkład posiada deflektor oraz podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz większość oferowanych kominków jet wyposażona też w system zapobiegania brudzeniu się szyby (kurtyna powietrzna).

Podsumowując : znając teraźniejsze realia, najczęściej głównym czynnikiem decydującym o zakupie jest cena! Oczywiście możemy zdecydować się na tańsze rozwiązania, ale czy kupując wkład za 1000zł-2000zł nie mamy nieco obaw z instalowaniem go w porządnej i kosztownej obudowie kominkowej? Wkład to najważniejszy element kominka, to urządzanie w którym pali się żywy ogień, który daje nam ciepło i jednocześnie pozwala czuć się bezpiecznie. Dokonując zakupu musimy sobie uświadomić, że przez następne kilkanaście (kilkadziesiąt?) lat będziemy na niego patrzyli i przy nim odpoczywali. Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia, które wizualnie nam nie odpowiada, przez kolejne lata będzie nam o tym przypominało za każdym razem, kiedy skierujemy na nie wzrok. Warto jest się więc mocno zastanowić.

←powrót do działu