Wielu zadaje sobie pytanie, jakim cudem kominki oparły się kryzysowi? Rozczarowani szczególnie są potencjalni nabywcy, którzy liczyli na super wyprzedaże i oczekujących bezczynnie na ich telefon wykonawców. W końcu w wielu dziedzinach budownictwa już tak jest. Niektórzy deweloperzy dodają do mieszkań gratisowe garaże, czasami nawet wypełnione jakimś samochodem!

Jeśli chodzi o kominki , to w zasadzie jest …. podobnie. Należy kominek zamówić i dużo, bardzo dużo z niego korzystać , a wypracowane oszczędności po kilku latach z pewnością pozwolą na zakup popularnego modelu auta. Żart ? Wcale nie – to jest właśnie prawdziwy powód, dla którego kominkowe interesy ciągle idą do przodu.

Jeśli nawet nie samochód nowy, to na używany albo chociaż na …modny skuter kominek z Naszą pomocą może zarobić. Nie wiele jest urządzeń domowych, które tak skutecznie wypełniają kieszenie i konta posiadaczy. Może w jakimś stopniu kolektory słoneczne kolektory słoneczne, pompy ciepła ale to kosztuje już znacznie więcej.

JAK SZUKAĆ PRAWDZIWYCH OSZCZĘDNOŚCI?

Prawdziwe oszczędne budowanie kominka zaczyna się bardzo wcześnie, bo już na etapie projektu domu. Wybierając powierzchnię, kubaturę , wielkość salonu i parametry izolacyjne budynku, tworzymy podstawę pod przyszły kominek. Mniejszy dom to mniejszy, a więc zwykle tańszy kominek. Mniejsza kubatura i mniej pomieszczeń, to mniejszy wkład, krótsze drogi nawiewów ciepłego powietrza. Dobrze zaprojektowane umiejscowienie kominka oraz jego wrysowanie „dobrego” przekrojem i wysokością komina, to też dobry zadatek na kominkowe oszczędności. Jeśli jeszcze we współpracy z z firmą kominkową dobrze usytuujemy trójniki przyłącza rury spalinowej oraz prawidłowo dobierzemy i umiejscowimy doprowadzenie powietrza do spalania, to możemy w przyszłości wykonać kominek sprawniej i uniknąć kłopotliwych poprawek.