Projektowanie Kominka

poradnik krok po kroku

fireplace1

Planując budowę kominka musisz uwzględnić szereg aspektów i parametrów własnego mieszkania lub domu. To one właśnie mogą wpłynąć na ostateczne miejsce położenia kominka, usytowanie we wnętrzu, lokalizacja przewodu dymowego. Zobacz, co trzeba uwględnić w planie budowy kominka.

Funkcję i miejsce kominka ustala się w trakcie projektowania domu. Najwygodniej jest, jeżeli architekt od razu może uwzględnić życzenia inwestora, zaplanować moc urządzenia i formę obudowy. Z reguły jednak odbywa się to inaczej. W gotowym projekcie domu znajdujemy tylko rozwiązania techniczne, takie jak usytuowanie i wymiary przewodu dymowego. Dla projektu kominka ma to znaczenie podstawowe, choć nie rozstrzyga o jego kształcie. Ostatecznie efekt zależy od woli i pomysłowości inwestora. Dobrze więc zdawać sobie sprawę zarówno z możliwości, jak i z ograniczeń.

Zaczynając od komina

Nie ma kominka bez komina, czyli przewodu odprowadzającego dym. Tradycyjnie muruje się ten komin w pogrubionej ścianie. W nowych domach najczęściej stosuje się ceramiczne systemy kominowe sytuowane przy ścianie i obmurowywane. Można z nich budować kominy wolno stojące, ale częściej są one połączone ze ścianą – wewnętrzną lub zewnętrzną. Taki pogrubiony fragment ściany, w której są ukryte przewody, nazywa się ścianą kominową albo po prostu kominem. Na każdym planie domu łatwo go odnaleźć i ocenić, jak miejsce kominka wpłynie na aranżację wnętrza.

ob4 ob3

Komin murowany

przy ścianie konstrukcyjnej.

Ceramiczny system kominowy 

przy ścianie konstrukcyjnej.

Komin murowany z cegieł lub budowany z ciężkich kształtek potrzebuje fundamentu. Projektanci chętnie sytuują go przy ścianie konstrukcyjnej. Przewód dymowy i kanały wentylacyjne grupuje się – dlatego komin często znajduje się w ścianie dzielącej kuchnię i salon albo pokój i łazienkę. Robi się tak ze względów ekonomicznych oraz estetycznych – aby ograniczyć liczbę kominów przebijających dach. Jak widać, usytuowanie komina jest niezbędnym elementem projektu i zależy od wielu czynników związanych z konstrukcją oraz architekturą. Dlatego przeniesienie komina w inne miejsce nie jest prostą sprawą i zwykle wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian projektowych. Z kolei raz ustalone w projekcie miejsce przewodu nie pozostawia dużej swobody, jeśli chodzi o położenie kominka.

Kominek blisko rury

Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej przewodu kominowego. Wiadomo, że kąt pochylenia przewodu łączącego wkład z kominem nie powinien być mniejszy niż 45°. Jego długość też jest ograniczona.

ob1 ob2

Podłączenie kominka do przewodu kominowego

przed wylotem komina.

Podłączenie kominka do przewodu kominowego
obok wylotu komina.

Uwarunkowania techniczne nie określają oczywiście wielkości ani kształtu kominka. Nie można jednak projektować go w oderwaniu od miejsca, w którym ma stanąć. Przypomnijmy, że komin we wnętrzu to najczęściej pogrubiony odcinek ściany. Wkład można ustawić przed nim lub obok niego. Budowa kominka przed ścianą kominową powiększy występ i da w efekcie dużą bryłę wysuniętą do środka pomieszczenia. Dostawienie kominka z boku komina wykorzystuje uskok i stwarza różne możliwości rozbudowania go na szerokość. Jeżeli przewód dymowy znajduje się przy ścianie między oknami lub drzwiami, kształt kominka powinien uwzględnić wielkość, proporcje otworów oraz kompozycję ściany, na przykład zaznaczając oś symetrii. Przewód umieszczony w kącie salonu pozwala na wpasowanie bryły kominka w narożnik, a komin blisko krawędzi ściany skłania do nadania mu przestrzennej formy – otwartej na dwie lub trzy strony.

Rodzaj wkładu

Wkłady kominkowe różnią się budową i parametrami technicznymi – inny jest potrzebny do ogrzewania domu, inny – jeżeli kominek ma być głównie ozdobą salonu. Trzeba dobrać odpowiedni do potrzeb. Pamiętajmy, że wielkość wkładu musi być dopasowana do średnicy przewodu kominowego. Często spotykany minimalny przekrój przewodu – 14/14 cm – uniemożliwi zamontowanie wkładu o dużej mocy. Nie mniej istotne są zagadnienia estetyczne. Wymiary paleniska, wielkość szyby, sposób otwierania mają podstawowe znaczenie dla wyglądu kominka. Warto wcześniej wiedzieć, jaką rolę będzie odgrywał w salonie. Czy ma mieć formę reprezentacyjną, czy kameralną? Czy chcemy go oglądać z jednej, czy z kilku stron? Czasem wystarczy prostokątna szyba osłaniająca ogień, innym razem lepszy efekt da wieloboczne albo cylindryczne wypukłe przeszklenie. Zwolennicy dużych kominków i żywego kontaktu z ogniem mogą się zdecydować na kupno wkładu z szybą wsuwaną do góry.   Budowę kominka rozpoczynamy od komina – najpierw instalujemy wkład, dopiero potem wykonujemy obudowę. Jednak nie należy robić tego bez planu. Projekt jest ważny, bo rodzaj wkładu i sposób podłączenia do przewodu mają podstawowe znaczenie dla wyglądu kominka. Budowę kominka rozpoczynamy od komina – najpierw instalujemy wkład, dopiero potem wykonujemy obudowę. Jednak nie należy robić tego bez planu. Projekt jest ważny, bo rodzaj wkładu i sposób podłączenia do przewodu mają podstawowe znaczenie dla wyglądu kominka.

Skala kominka

O wielkości kominka decyduje nie tylko wkład, ale i obudowa. Duży wkład można tak zabudować, że nie będzie wyglądał przytłaczająco, a kominek z prostym, niewielkim paleniskiem może się wydawać duży, o ile otrzyma specjalną oprawę. Zwykle skalę kominka dostosowuje się do wielkości pomieszczenia. To sposób na stworzenie harmonijnego wnętrza.

←powrót do działu